Niedziela Palmowa

- Niedziela ŚDM w naszej Archidiecezji -

ndzPalmowa2015
caret-down caret-up caret-left caret-right

Na owocne przeżycie Niedzieli Palmowej

z serca błogosławię

† Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński

Prymas Polski

Dlaczego więc właśnie ten dzień, właśnie ta Palmowa Niedziela stała się od kilku lat w Kościele "świętem młodych"? Wprawdzie święto to, ten dzień młodych, bywa obchodzone w różnych porach, gdy chodzi o poszczególne kraje i środowiska - ale Niedziela Palmowa pozostaje zawsze głównym punktem odniesienia. Dlaczego? Wydaje się, że sami młodzi dają na to spontaniczną odpowiedź. Dajecie taką odpowiedź wy wszyscy, którzy od lat pielgrzymujecie do Rzymu właśnie na ten dzień. Czyż nie chcecie przez to samo powiedzieć, że szukacie Chrystusa w samym centrum Jego tajemnicy? W samej pełni tej prawdy, którą był w dziejach człowieka. "Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie", J 18,37. Szukacie Chrystusa w ostatnim słowie Ewangelii, podobnie jak apostoł Paweł: w krzyżu, który "jest mocą Bożą i mądrością Bożą" (1Kor 1, 24). Szukacie w Chrystusie - ukrzyżowanym i zmartwychwstałym" tej właśnie mocy i tej mądrości.

św. Jan Paweł II (Rzym, 1988-03-27 -  Niedziela Palmowa przed III ŚDM)

 
 
 

Młodzi dla młodych. 

Pomysł zrodził się podczas jednych z warsztatów w czasie IV szkolenia dla wolontariuszy ŚDM w Gnieźnie. Młodzi stwierdzili, że warto by było krzewić coraz bardziej różne inicjatywy młodzieżowe w parafii, by zachęcić jeszcze innych młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Stąd też mała zmiana w tegorocznych obchodach Niedzieli Palmowej i Święta Młodych. 

W tym roku pragniemy, aby to święto młodych przeżywane było we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji. Prosimy, aby tegoroczna Niedziela Palmowa była wyraźnie ukierunkowana na parafialną młodzież oraz wydarzenia, które w lipcu odbędą się we wszystkich polskich diecezjach (Dni w Diecezjach) oraz w Krakowie (wydarzenia centralne ŚDM). Prosimy przede wszystkim o modlitwę w tych intencjach. Niech w przeżywaniu liturgii tego dnia nie zabraknie czynnego udziału młodych z naszych parafii. Będzie to również doskonała okazja zaproszenia młodzieży na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Podczas odbywających się w ubiegłym tygodniu szkoleń wolontariuszy poprosiliśmy ich, aby włączyli się w przeżycie tego święta poprzez powiedzenie krótkiego świadectwa/informacji w ramach ogłoszeń parafialnych oraz przeprowadzenie zbiórki pieniędzy do puszek przed kościołem.

Z zebranych funduszy dofinansujemy wyjazd młodzieży z naszej Archidiecezji na ŚDM. Opłacimy transport do Krakowa, pakiet solidarnościowy (10 Euro od uczestnika), koszty udziału uczestników z biednych rodzin. Pragniemy również wspomóc przyjazd do Polski młodych z Angoli wraz z Siostrą misjonarką pochodzącą z Gniezna.

z listu wysłanego do księży Proboszczów przez ks. Abp Wojciecha Polaka

 

Liczymy na wasz (wolontariusze) piękny udział i super wrażenia. Niech wasze świadectwo i obecność na parafiach będzie inspiracją dla innych młodych poszukujących swojego miejsca. Jeśli pojawią się jakieś piękne zdjęcia i wasze świadectwa, z miłą chęcią je oczywiście na naszej stronie umieścimy.

pozdrawiamy wszystkich i życzymy pięknej Niedzieli Palmowej

Centrum ŚDM Gniezno